You are currently viewing Tauryna – aminokwas wspierający prace mózgu

Tauryna – aminokwas wspierający prace mózgu

Tauryna – nietypowy aminokwas wspierający prace mózgu

Tauryna to aminokwas powstający w organizmie w procesie rozpadu cysteiny. W przeciwieństwie do większości aminokwasów, posiada grupę sulfonowa oraz nie tworzy izomerów. W opinii publicznej tauryna funkcjonuje przede wszystkim jako jeden ze składników napojów energetycznych, przez co kojarzymy ją raczej negatywnie. Okazuje się jednak, że tauryna ma szereg korzystnych właściwości na organizm.

Głównym źródłem tauryny są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie, jak owoce morza, mleko, mięso oraz jajka. Najlepszym źródłem tej substancji jest mięso zwierząt karmionych w naturalny sposób. Oprócz tauryny, zawiera ono DHA, EPA, Omega-3 oraz kreatynę.

Dieta wegetariańska może prowadzić do zmniejszenia się poziomu tauryny do niebezpiecznych wartości, co skutkuje złym samopoczuciem i gorszym radzeniem sobie ze stresem. Rozwiązaniem niedoboru tauryny na pewno nie będzie picie napojów energetycznych, ponieważ wykazują one wiele działań niepożądanych. Zamiast nich, postaw na taurynę dostarczaną z pożywienia lub w formie kapsułek.

Oto kilka najważniejszych korzyści tauryny na organizm:

Tauryna poprawia nasze radzenie sobie ze stresem

Przyjmując produkty zawierające taurynę, wspierasz wydzielanie GABA, który odpowiada za prawidłową reakcję na stres. Badania wskazują na to, że niedobór tauryny może zwiększać przygnębienie.

Tauryna i odchudzanie

Taurynę często dodaje się do preparatów, mających za zadanie poprawić spalanie tłuszczu. Wpływa ona także na wrażliwość komórek na działanie insuliny oraz zmniejsza skoki poziomu glukozy po posiłkach. To nie koniec jej działań – tauryna hamuje także wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu.

Walka z wolnymi rodnikami

Dzięki taurynie można zmniejszyć niekorzystne działanie wolnych rodników na organizm. Badania wskazują na to, że najlepsze działanie ma przyjmowanie tauryny wraz z kwasami omega-3, które także poprawiają radzenie sobie z wolnymi rodnikami. Najlepszym źródłem tych dwóch substancji, są sardynki.

Wydajniejszy trening

Dzięki taurynie wzmacniamy także wydajność organizmu podczas uprawiania sportów siłowych i ćwiczeń cardio. Najprościej mówiąc,, przy regularnym przyjmowaniu tauryny, można ćwiczyć dłużej oraz z większą intensywnością, co przełoży się na wyniki sportowe. Wpływa ona nie tylko na mięśnie szkieletowe, ale także na pracę serca.

Korzystne działanie na mózg

Dzięki taurynie można opóźnić zmiany, do których dochodzi w organizmie podczas starzenia się, a także poprawić zdolność do nauki i zapamiętywania wiadomości.

Tauryna poprawia czas reakcji i zmniejsza senność w większym stopniu niż kofeina. Najsilniejsze działanie wykazują te dwa składniki podawane razem, dlatego też taurynę znajdziemy w prawie każdym preparacie typu „energy drink”.

Tauryna to aminokwas o szerokim zastosowaniu – wpływa zarówno na pracę mięśni, jak i odpowiada za prawidłowe myślenie oraz łatwiejsze rozwiązywanie problemów. Taurynę znajdziesz przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Tauryna należy do aminokwasów endogennych (wytwarzanych przez organizm), jednak warto jest uzupełniać jej niedobór wraz z pożywieniem lub suplementami. Wpływa ona na większość procesów w organizmie – od metabolizmu do prawidłowej pracy mięśni oraz lepszego myślenia.

Chcesz poznać najważniejsze zastosowania tauryny? Zapraszamy do naszego artykułu, z którego dowiesz się między innymi tego, w jakich produktach (oprócz napoi energetycznych), można znaleźć taurynę.

Tauryna jest niezbędnym aminokwasem dla osób, które intensywnie pracują fizycznie i umysłowo, a także ćwiczą. Przyjmując taurynę, dbasz o prawidłową pracę mięśni oraz wspierasz funkcjonowanie mózgu. Jej źródłem są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Prosimy o uważne zapoznanie się z warunkami rejestracji z wykorzystaniem linku referencyjnego: Przechodząc w dany link, masz możliwość wstąpienia do Coral Club, do struktury Zbigniewa Bryła, który stanie się Twoją Osobą Polecającą. Potwierdzając swój wybór, w koszyku zakupowym otrzymasz 20 % zniżki!. Przechodząc w dany link, potwierdzasz swoją chęć otrzymywania od Osoby Polecającej konsultacji odnośnie produktów firmy, idei ich stosowania i zasad pracy firmy w języku polskim. Rejestracja jest dobrowolna, możesz także zamówić produkt w cenie detalicznej bez rejestracji.

Zamów taurynę

Dodaj komentarz